خدمات تست نفوذ

تست نفوذ چیست؟

در جوامع امروزی، تلاش برای بهبود وضعیت کنونی (در هر زمان و مکان و هر موقعیتی) به یک اصل تبدیل شده است. در واقع یکی از اصول مهم در تمامی سطوح و گرایشهای کلیه استانداردها، در پیش گرفتن فرآیندهایی است که بهبود وضعیت را در پی داشته باشد. بخصوص این امر در تکنولوژی اطلاعات یکی از اصول تخطی ناپذیر و غیر قابل اجتناب است. حال اگر وارد حیطه شبکه های کامپیوتر و نیز نرم افزارهای گوناگون شویم، باید برای این فرآیند، راههای متناسب با آن را در اتخاذ کنیم. یکی از عمومی ترین و مهمترین ای راه حلها در این بخش ،استفاده از فرآیند تست نفوذ است. نفوذ کردن به شبکه های کامپیوتری و دسترسی به منابع یک شبکه، در حالت معمول، امری غیر قانونی تلقی می شود. اما یک متخصص امنیت، با بستن قراردادی با صاحبان و مدیران شبکه و یا یک نرم افزار ، علاوه بر قانونی کردن آن، نتایج آن را به نفع شما باز می گرداند. او از دید یک هکر به برنامه یا شبک شما نگریسته و تلاش می کند تا کلیه مشکلات و شکافهای امنیتی آن را شناسایی و به شما ارائه دهد. بدین وسیله، شما با رفع این معایب،علاوه بر بالابردن میزان امنیت سرویسهای خود و جلب رضایت بیشتر مشتریان، راه را بر نفوذگران مخرب سد می کنید.

استانداردهای تست نفوذموسسه نورانت برای انجام تست نفوذ از استاندارد های زیر استفاده می کند

  • ISO/IEC 27001
  • ISO/IEC 27002
  • OSTTMM (Open Source Security Testing Methodology Manual)
  • OWASP (Open Web Application Security Project)    2013
  • LPT (Licensed Penetration Tester methodology from EC-Council)

کلیه ابزارهای که در طول پروژه از آنها استفاده می شود ابزارهای استاندارد بوده و به هیچ عنوان آسیبی به سیستم ها وارد نخواهد نکرد .

روش های تست نفوذ

White Box   : در این حالت تیم تست نفوذ اطلاعات کامل در باره موضوع مورد تست دارد و همچنین دسترس به منابع داخلی شبکه نیز دارد. معمولا از این نوع تست برای ارزیابی آسیب پذیری های داخل شبکه استفاده می شود .

Gray Box    : در این حالت دسترسی به منابع داخلی محدود می باشد و اطلاعات کاملی در اختیار تیم قرار نمی گیرد.

Black Box: در این حالت هیچ گونه دسترسی و اطلاعاتی به تیم تست نفوذ داده نمی شود .معمولا این نوع تست نفوذ برای وب سرور ها و برنامه های کاربردی تحت وب انجام می شود .

مراحل تست نفوذ

شروع

مشخص کردن دامنه

در این بخش دامنه تست مشخص می شود این دامنه می تواند شامل سرور ها و تجهیزات داخلی و یا دارایی های خارجی سازمان باشد .

جمع آوری اطلاعات

با توجه به مشخص کردن دامنه پروژه باید اطلاعات اولیه از قبیل سیستم های زنده ، پورت های باز ، نسخه سرویس ها یی که بر روی سرور ها تصب می باشد مشخص شود

ارزیابی آسیب پذیری

در این مرحله با توجه به دانش فردی کارشناسان نورانت آسیب پذیری های سرور ها و سرویس ها ی تحت ان مشخص شده ، در صورت تست برنامه های تحت وب کلیه چک لیست های OWASP تست خواهد شد لازم به ذکر است کلیه این مراحل به صورت دستی و بر اساس دانش فردی انجام می پذیرد

Read More

تست نفوذ

در مرحله تست نفوذ باید بر اساس آسیب پذیری های یافت شده در مرحله قبل به سیستم ها نفوذ و نشانه گذاری انجام خواهد شد ، این کار هیچ گونه اختلالی در کار سرویس ها وارد نخواهد کرد .

سابقه درخشان در زمینه تست نفوذ سیستم های بانکداری اینترنتی

فهرست